Kategoriler
Teknoloji

İnternette içerik üretmenin demokratikleşmesi ve blogların çöküşü

Her yıl, blogumdaki ilk yazının yayınlanma tarihi olan 11 Nisan günü bir muhasebe yazısı yayımlamak, 2000’li yıllarda Türkçe blog yazan internet abilerinden öğrendiğim bir gelenekti. Son beş altı senedir bunu yalnızca bir blog doğum günü kutlama havasında sürdürmüşüm. Sinerjik blogun 12. yıl yazısında bu kez çerçeveyi biraz daha genişleterek blog dünyasına ilişkin bir muhasebe denemesi […]

Kategoriler
Kısa dalga

Bloglar Ölüyor

Bir zamanlar internetin popüler siteleri, firmaların reklamlarını yaptırmak için yazarlarına promosyon ürünler gönderdiği bloglar, artık ölüyor. İnternette paylaşım trendi, gün geçtikçe daha kısa formatlı paylaşımlara dönmüş durumda. Twitter’ın 140 karakter sınırlaması ve tumblr’ın her geçen gün bir adım daha öne çıkması kısa formatlı paylaşımların daha çok tutulduğunun göstergesi.

Kategoriler
Teknoloji

En Eski Türkçe Bloglar

Birkaç yıl öncesinde bilgisayar dergilerinde ‘blog’un Türkiye’ye yeni giriş yaptığı ve bu sektörün internet içerisinde büyük bir paya sahip olacağı yazılıyordu. İzlenimlerim gösteriyor ki bloglar ve yazarları Türkiye’de internet dünyasının en dikkate alınır kişileri yönünde. Artık çeşitli alanlardaki firmalar reklamlarını blog yazarlarına yaptırmaya başladı.

Kategoriler
Teknoloji

Türk Blog Yazarları Araştırma Raporu

1 Aralık 2008‘de başlayıp 15 Ocak 2009‘da biten Türk Blog Yazarlığı Araştırması bugün yayınlandı.  Ankete 1417 blog sahibi 717 blogcu katılmış. Bizim hakkımızda şu ana kadar yapılan en geniş araştırma niteliğinde. Çalışma sahibi Murat bey, bu çalışmanın ikinci aşamasının “internet ve içerik” olduğunu söylüyor. Neyse biz bu çalışmanın sonuçlarını bir gözden geçirelm.