Yapay Zeka Orkestrası: ChatGPT ve Arkadaşları İş Başında

Yapay zeka algoritmalarının birbiriyle uyum içinde çalışması fikri yeni değil. Ancak bunun somut örneklerini göreceğimiz günler, sanırım artık uzakta değil.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan “HuggingGPT: Yapay Zeka Görevlerini ChatGPT ve Çevresindeki Arkadaşları ile Çözme” 🤗 başlıklı makalede, yapay zeka araçlarının işbirliği yapması öneriliyor. Makaleye göre ChatGPT’nin liderliğinde <alanında uzman> yapay zeka araçlarından oluşan ortak bir ekosistem kurulacak. Bu sayede çeşitli alanlardaki karmaşık görevler, çoklu yapay zeka sistemleri tarafından çözülebilecek.

🎹 Kurguda, orkestranın şefliğini en başarılı büyük dil modeli ChatGPT yapıyor. Şef, kullanıcının girdiği komutun içeriğini analiz ederek ihtiyaç duyulan yapay zeka araçlarını enstrümanların başına geçiriyor. Araçlar, kendilerine verilen görevleri yerine getiriyor ve sonucu ChatGPT’ye bildiriyor. Şef, kendisine birden çok yapay zeka aracı tarafından iletilen bilgileri harmanlayarak çözümü kullanıcıya sunuyor. Böylelikle çok çeşitli alanlardaki sofistike problemler, ince ayar yapılmış (fine-tuned) yapay zeka araçlarının süzgecinden geçirilerek çözülmeye çalışılıyor.

📟 Aslında bu düşünce, bilişim dünyası açısından uzun süredir bilinen birlikte işlerlik (interoperability) kavramına dayanıyor. Yapay zeka algoritmalarının birbiriyle uyum içinde çalışması fikri de yeni değil. Ancak son kullanıcılar olarak bizi genel yapay zekaya (artificial general intelligence) daha da yaklaştıracak olan ve bu düşüncenin somut örneklerini göreceğimiz günler, sanırım yaklaşıyor. Ne dersiniz?


Makale: HuggingGPT: Solving AI Tasks with ChatGPT and
its Friends in Hugging Face, https://arxiv.org/pdf/2303.17580.pdf

Görsel, #ChatGPT’ye yazdırılan komut aracılığıyla
#Midjourney’de oluşturulmuştur.

Bir yanıt

  1. Hacı Ömer Karaca avatarı
    Hacı Ömer Karaca

    Bunun sonu nereye varacak acaba