Ankara Hukuk İnternet Medyası Hukukla.Net’e Veda

AÜHF Anayasa kürsüsünün anlı şanlı profesörü, dönemi ne olursa olsun her Ankara Hukuk öğrencisinin tartışılmaz “efsane hoca”sı Prof. Dr. Erdal Onar‘ın yazdıklarını posta kutumda gördüğümde hayrete düşmüştüm: Çocuklar, diyordu, böyle bir projeye imza atmanızdan dolayı mutluluklarımı ifade etmek isterim. Bu oluşumdan beni haberdar ettiğiniz için size teşekkür ederim. Sayenizde, uzun yıllar öğrencilik ve görev yaptığım fakültemde gerçekleşen…

AÜHF Anayasa kürsüsünün anlı şanlı profesörü, dönemi ne olursa olsun her Ankara Hukuk öğrencisinin tartışılmaz “efsane hoca”sı Prof. Dr. Erdal Onar‘ın yazdıklarını posta kutumda gördüğümde hayrete düşmüştüm: Çocuklar, diyordu, böyle bir projeye imza atmanızdan dolayı mutluluklarımı ifade etmek isterim. Bu oluşumdan beni haberdar ettiğiniz için size teşekkür ederim. Sayenizde, uzun yıllar öğrencilik ve görev yaptığım fakültemde gerçekleşen etkinlikleri öğrenebileceğim. Şaşırtan hem dili, hem samimiyeti olmuştu. Sanki 1990’lı yıllarda fakültede bir gazete çıkarmışız da, kendisine posta yoluyla göndermişizdi de o da buna cevaben bu ifadeleri içeren bir mektup yazmıştı.

Bu mektubun ardından yıllar geçti, çok muhabir ve editör eskitti Hukukla.Net. Bu yazıyı yazmak zorunda kaldığım gün anladım ki; Hukukla.Net aslında tam da Erdal Hoca’nın ‘mektubunda‘ belirttiği gibi bir oluşumdu. Yani fakültede habere dair her şeye içinde yer vermeye çalışan bir küçük gazeteydi. O küçük gazete, Ankara Hukuk Fakültesi’nde aktif yayın yaptığı dönem içerisinde en çok takip edilen öğrenci oluşumu oldu.

O küçük gazete zaman geldi Dekanlık seçimlerinde başarılı kamuoyu yoklamaları gerçekleştirdi.

zaman geldi hocalarla özel röportajlar yaptı;
zaman geldi Fakülte yönetimiyle ortak projeler üretti,
zaman geldi resmi internet sitesinden çok daha fazla ziyaret alır oldu;
zaman geldi AÜHF Sözlük ve AÜHF Radyo‘nun kurulmasına vesile oldu.
zaman geldi #VizelerdenSonraHalay ve #SimitçiMuratAmca etkinliklerinin gelenekselleşmesinde rol aldı,
zaman geldi öğrencilere dijital ortamda ücretsiz ders notu sundu.

ve zaman geldi…

Ankara Hukuk (internet) Medyası sloganıyla fakülte insanlarına haber sunan bu küçük gazete, yahut yeni ve demode ifadesiyle ‘internet sitesi‘; 6 yıllık yayın hayatının ardından okurlarına veda ediyor. Tüm güzel anılarını bir şekilde bu projeye bulaşmış olan ve birbirlerinden habersiz şekilde farklı zamanlarda çalışan yaklaşık yirmi kişilik ekibin ve okurlarının anılarında bırakarak. Sitenin kurucusu olarak vesile olduğu güzel olaylara ilişkin anıları da benim yüreğimde* bırakarak…

İnternet sitesi olarak tarihe karışan Hukukla.Net, bununla birlikte aslında ‘küçük gazete’ kimliğine, yani özüne dönmüş olacak. Çünkü Hukukla.Net’in 6 yıllık serüveni, ilerleyen günlerde bir kitapta toplanacak. Yani ‘küçük gazete‘nin geçmişi, altı yıllık almanak hâlinde sınırlı sayıda basılarak anılarında bu gazeteye yer verenlere hediye edilecek. İlk önce Erdal Hoca’ya elbette; diğer hocalardan farklı olarak bu küçük gazetenin etrafında toplanan insanları güzel bir mektupla motive ettiği için. Sonra da siteyi ayakta tutan güzel insanlara. Ardından e-kitap formatında, her zamanki adresinden tüm okurlarına.

Son olarak 20.10.2010’dan 20.10.2016’ya kadar bu siteyi ayakta tutan insanlardan oluşan dev kadroyu paylaşmak istiyorum. Fakülte’nin çok farklı dönemlerinden yirmiye yakın insanın emeğiyle başarıya ulaştı bu proje. Hepsine bir kez daha ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Fulya ÖZBULUT, Yayın Yönetmeni
Cumali YILDIRIM, Yayın Yönetmeni
Bedia Kübra İLERİ, Yayın Yönetmeni
Canberk CAN, Editör
İremnur IŞIK, Editör
Hilal YILDIZ
Ziya Berkhan YAMAN
Müge ŞAHBUDAK
Güner DOĞAN
Hilal ERSOY
Özlem ÇETİN
Büşra KARADAN
Zeynep SAYIMLAR

Elif İNAN
Nesibe KANTAR
Şevval ÇAM
Cabbar ASLAN
Sezin VURAL
Yeşim KARABACAK

Hukukla.Net, Ankara Hukuk Fakültesi’nden haberleri sundu.
20.10.2016

Furkan Güven TAŞTAN
Kurucu

*Bir internet sitesi için fazla duygusal bir kelime olabilir “yürek”. Ancak fakültedeki hayatımı değiştiren, yeni dostluklara vesile kılan bir siteyi “yürek”ten başka bir kelimeyle de anlatılmıyor.

** Küçük bir not: Hukukla.net’in 15 bine yakın takipçisinin olduğu sosyal medya hesapları, yeni dönemdeki arkadaşlar tarafından güncellenmeye devam edecek. Yâni, gazete kapanıyor, ancak sosyal medyadan Ankara Hukuk’a haber sunmaya devam!

Bu yazı, ilk olarak Hukukla.Net‘te yayınlanmıştır.