Mezuniyetin ardından Ankara Hukuk Fakültesi’nden notlar

Türkiye derecesi yaparak girdiğim Ankara Hukuk Fakültesi’nden dün itibariyle mezun oldum. Fakültede anılmaya değer olayları buraya da not etmek istedim.  Fakülte’nin benim için başlamasından yalnızca bir ay sonra 20 Ekim 2010 tarihinde, fakülteyi kazandığım yaz geliştirmeye başladığım Hukukla.Net / Ankara Hukuk İnternet Medyası projesini hayata geçirdim. Hukukla.Net, fakülte hayatımı başından sonuna kadar şekillendiren bir proje oldu. Hukukla.Net, fakültede yaptığım neredeyse her faaliyette…

Türkiye derecesi yaparak girdiğim Ankara Hukuk Fakültesi’nden dün itibariyle mezun oldum. Fakültede anılmaya değer olayları buraya da not etmek istedim. 

Hukukla.Net / Ankara Hukuk İnternet Medyası

Fakülte’nin benim için başlamasından yalnızca bir ay sonra 20 Ekim 2010 tarihinde, fakülteyi kazandığım yaz geliştirmeye başladığım Hukukla.Net / Ankara Hukuk İnternet Medyası projesini hayata geçirdim. Hukukla.Net, fakülte hayatımı başından sonuna kadar şekillendiren bir proje oldu. Hukukla.Net, fakültede yaptığım neredeyse her faaliyette referansım oldu ve bu sayede birçok toplulukta yer aldım, birçok insanla tanıştım.

Fakültede…

prof-dr-huseyin-altas-roportaji
Hukukla.Net’in benim katıldığım son röportajından: Prof. Dr. Hüseyin Altaş’la Dekanlık görevi üzerine konuşmuştuk.

Şimdiye kadar toplamda 25’e yakın arkadaşımın katkılarıyla yayın yapan Hukukla.Net, bugün itibariyle fakültede en bilinen öğrenci oluşumlarından biri. Benim yayın yönetmenliğini yaptığım dönemde 3 Dekan eskiten Hukukla.Net, sosyal medya üzerinden toplam 10 bini aşan takipçisiyle fakültenin en etkili öğrenci oluşumu olarak birçok projenin de öncüsü oldu. 300 bin tekil ziyaretçi sayısına ve 3 milyona yaklaşan sayfa gösterimine ulaşan Hukukla.Net, bundan sonrasında da yayınını sürdürecek. (Hukukla.Net’in ilk haberi – 2010)

AÜHF Sözlük moderasyonu ve üyelerinin organize ettiği ilk #SİmitçiMuratAmca zirvesinden. Zirveye 10'a yakın hoca da katılmıştı.
AÜHF Sözlük moderasyonu ve üyelerinin organize ettiği ilk #SimitçiMuratAmca zirvesinden. Zirveye 10’a yakın hoca da katılmıştı.

Hukukla.Net ekibi, yayının birinci yılında AÜHF Sözlük projesini hayata geçirdi. Sözlükte bini aşkın üye tarafından 100 bine yaklaşan entry girildi. AÜHF Sözlük üyeleri, moderasyonun katkısıyla bugüne kadar dört farklı etkinlik düzenledi. #SimitçiMuratAmca için 2 kez toplanan sözlük üyeleri, ayrıca fakültede gelenek olması temennisiyle #VizelerdenSonraHalay’ı başlattı.

Fakülte tarihinde bir ilke imza atarak 2011 girişli öğrenciler için gayriresmi tanıtım  bülteni Hukukla.Net ve Curcuna’nın öncülüğünde hazırlandı.

Hukuk fakültesi öğrencilerinin finallere nasıl hazırlandığını göstermek amacıyla 2 kez Finaller Fotoğraf Yarışması düzenledik. [2012 yarışması fotoğrafları / 2013 yarışması fotoğrafları]

Derste hocanın anlatımıyla eş zamanlı olarak hazırladığım 300+ sayfalık Borçlar Hukuku Genel Hükümler ders notları ve notlar vesilesiyle oluşan olaylar da benim için fakültedeki unutulmaz anılarım arasında yerini aldı. [Notlar ve hikayesi şurada]

Ankara Hukuk Fakültesi'nden 7 öğrenci olarak Siyaset Meydanında canlı yayındaydık. 15.11.2012
Ankara Hukuk Fakültesi’nden 7 öğrenci olarak Siyaset Meydanında canlı yayındaydık. 15.11.2012

10 il 25 üniversitede yayınını sürdüren Celse Hukuk ve Edebiyat dergisi, 2011 yılı Kasım ayında Hukukla.Net ve AHDT’nin ortak projesi olarak hayata geçirildi. Celse’nin anayasa yapım sürecindeki etkili yayınları neticesinde, editörlüğünü yaptığım bu dergideki 6 arkadaşımla birlikte Başkanlık sistemi konulu Siyaset Meydanı programına konuk olduk.

2012 yılında öğrenciler tarafından hazırlanan ilk olma özelliği taşıyan kısa tanıtım filmi, Hukukla.net imzasıyla Youtube’da yerini aldı. [Tanıtım filmi linki]

Üçüncü senemde, üniversite sınırları içerisinde “hür tefekkürün mütevazi kalesi” diyerek başlattığımız mavimikrofon dergisi, son sayısıyla Ankara’da 10’a yakın kitap kafeden okuyucu buldu. mavimikrofon, bir Ankara dergisi olarak yoluna devam edecek.

Aynı sene içerisinde TRT Radyo 1’de yayınlanan Üniversite Günlüğü programına “Hukuk fakültesinde öğrenci olmak” konusunu konuşmak üzere Hukukla.Net ekibi olarak konuk olduk.  [program kaydı ve haberi]

Son olarak da dijitale olan düşkünlüğüm nedeniyle, neredeyse her dersten tuttuğum ders notları. Şu ana kadar Borçlar Hukuku Genel Hükümleri ve birkaç dersin notlarını paylaşsam da,  hukuk fakültesine dair 28 doküman oluşturmuşum. Birçoğunu fakültedeki fotokopicilere bıraksam da tamamının dijital sürümlerini paylaşamıyorum.


Fakülte yıllarında gezdiğim yerler, katıldığım etkinlikler, yaptığım projelerle ilgili 114 farklı klasörde kategorize ettiğim toplam  17.328 fotoğraf çekmişim.

ve son olarak da…

Nerede ne iş yapıyor olursam olayım, bu öğrencilik hayatını özleyeceğimi biliyorum.   Minyatür Hukukçular / Furkan Güven Taştan

Ankara Hukuk Fakültesi'nde mezuniyet
ankara-hukuk-fakultesi-kis