Bir marka stratejisi: Co-Branding

Halihazırda büyük markalar tarafından uygulanan kreatif modelleri gördüğümde, yazmadan edemiyorum. Co-Branding de bu kreatif modellerden birisi; Birlikte markalama anlamına geliyor. Bu modelde, genellikle farklı sektörlerde faaliyet gösteren iki marka, birlikte hareket ederek etki alanlarını artırmaya çalışıyor. Benim bu modele ilişkin ilk algım bir reklam stratejisi olsa da, esasında bunun bir marka stratejisi olduğunu söylemek gerekiyor.…

BMW ve Louis Vuitton - Co-Branding

Halihazırda büyük markalar tarafından uygulanan kreatif modelleri gördüğümde, yazmadan edemiyorum. Co-Branding de bu kreatif modellerden birisi; Birlikte markalama anlamına geliyor. Bu modelde, genellikle farklı sektörlerde faaliyet gösteren iki marka, birlikte hareket ederek etki alanlarını artırmaya çalışıyor. Benim bu modele ilişkin ilk algım bir reklam stratejisi olsa da, esasında bunun bir marka stratejisi olduğunu söylemek gerekiyor.

Sponsorluk, birleşme ve benzeri birçok çeşidi olan bu marka stratejisinin son örneklerinden birisi Louis Vuitton ve BMW‘nin yaptığı ilginç işbirliği projesi.

BMW’nin bu sene çıkacak hybrid otomobili i8 için, Louis Vuitton özel bir çanta serisi hazırlamış. BMW’nin karbon-fiber teknolojisiyle üretilen otomobilleri, bu açıdan çanta setiyle uyumlu. Louis Vuitton’un bu otomobil için hazırladığı çantalar karbon fiberden üretilmiş. Çanta seti içerisinde seyehat, iş ve giysi çantası bulunuyor ve set kolayca otomobilin bagajına yerleştirilebiliyor.

Otomobil ve çantanın aynı mağaza içerisinde satılıp satılmayacağına ilişkin bir bilgi yok ama, çanta serisi 1 Nisan itibariyle dünyadaki Louis Vuitton mağazalarında satışa başlayacak.

bmw-louis-vuitton-2

Daha fazlası, BMW’nin basın sayfasında.  (erişim tarihi: 27 Mart)