alt başlığı olmayan bir dergi: mavimikrofon

Edebiyat dergisi değil, içinde edebiyata ilişkin yazıların olduğu bir dergi mavimikrofon. Altbaşlığında edebiyat dergisi yazmıyor, ya da başka bir ifade yok. Çünkü kalıplara girmek istemeyen bir ekibimiz var. Tam anlamıyla edebiyat yaptığımızı da iddia etmiyoruz, edebiyata dair bir şeyler yapıyoruz. Son iki sayısıyla Ankara dergisi olmaya aday bir dergi, öte yandan. İkinci sayısında kapakta Ankara’daki sokak sanatçıları vardı, son çıkan…

Edebiyat dergisi değil, içinde edebiyata ilişkin yazıların olduğu bir dergi mavimikrofon. Altbaşlığında edebiyat dergisi yazmıyor, ya da başka bir ifade yok. Çünkü kalıplara girmek istemeyen bir ekibimiz var. Tam anlamıyla edebiyat yaptığımızı da iddia etmiyoruz, edebiyata dair bir şeyler yapıyoruz.

Son iki sayısıyla Ankara dergisi olmaya aday bir dergi, öte yandan. İkinci sayısında kapakta Ankara’daki sokak sanatçıları vardı, son çıkan Mart sayısında Ankara’da kitap okunabilecek mekanlar var.

Neredeyse tüm sosyal medya hesaplarımdan son birkaç gündür mavimikrofon reklamı yapıyorum. Amin Maalouf, “Kitapların büyüsünden sık sık söz edilir. Ama bu büyünün çift yönlü olduğu pek söylenmez. Bir okumanın büyüsü, bir de kitaplardan söz etmenin büyüsü vardır” der. Dergi çıkaranlar için, bir dergi çıkarmanın büyüsü, bir de çıkarılan o dergiden söz etmenin büyüsü vardır. Son birkaç gündür büyülenmiş durumdayım, anlayacağınız.

Derginin internetteki nadir izlerinden birisi olan @mavimikrofon_ hesabından gelişmeleri takip edebilirsiniz.