Kategoriler
Hukuk

Borçlar Hukuku Genel Hükümler Ders Notları

Ankara Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak fakültenin en zor derslerinden biri olarak kabul edilen Borçlar Hukuku Genel Hükümler dersinde tuttuğum notları buraya da not düşmek istedim. Dersin zorluğunun yanına, dersi veren hocanın Türkçe yazılmış bir kaynağı takip etmemesi ve işi en teknik boyutuyla ele alması eklenince bu iş bir hayli zorlaştı.

Bahsettiğim hoca Prof. Dr. Vedat Buz ve dersi de kendi tabiriyle “Ortadoğu ve Balkanların en teknik Borçlar Hukuku dersi”.

İlk derslerle kalem kağıtla yetişemedim hocanın hızına. Buradan doğdu bilgisayarla derste not alma fikri. Hocanın izniyle başladım bilgisayarımla derste not almaya. Bütün öğrencilerin kalem kağıda sarıldığı bir amfide dersteyken bilgisayarla not tutmak şaşırttı bir süre insanları, bazılarını yanılttı da.

Notlarla uğraşmanın en eğlenceli yanlarından biri Vedat hocayla Twitter’daki dialoglarımız oldu. Ufak parçalar halinde internetten paylaştığım zamanlarda notlardaki hataları yüzüme çarpıp senin not dediğin bu mu tarzında bir şeyler dediği olmuştur.

Arka sıraları gözlemek için dürbün kullanan hoca. Vedat Buz'dan başkası değil elbet.
Arka sıraları gözlemek için dürbün kullanan hoca. Vedat Buz’dan başkası değil elbet.

Önemli bir olayı atlamayalım o seneye ilişkin. Fakültenin en renkli hocalarından biri olan Prof. Dr. Vedat Buz, derse motive etmek amacıyla yaptığı olağan şeylerin dışına çıktı.  Bu defa arka sıralardan dürbünle dersi izleyen “Mehmet“in dürbününü kaptı ve aldığı o dürbünle arka sıraları gözlemeye bakmaya başladı. Sonraki derste de olay tekrar edince hiç kaçırmadan fotoğrafladım.

Vedat Buz'a t-shirt


Hatta biraz daha ileriye giderek bu dürbünlü fotoğrafın t-shirt’ünü yaparak kendisine doğum gününde hediye ettim. (Hediyeyi kabul etmemiş, kuvvet kullanarak ücretini tarafımı vermiştir.)
Tüm bunları öğrencisiyle olan ilişkilerindeki rahat tavırlarına dayanarak yaptım. Normalde bir hukuk fakültesi hocasına, akademik titri Profesör olana bir de… Aklından bile geçirmeyeceksin böyle şeyleri.

Ders notlarını indir

Ders notları indirme linki, süresiz olarak kaldırılmıştır. (22.11.2015)

Yeni yazı: Mezuniyetin ardından Ankara Hukuk Fakültesi’nden notlar

“Borçlar Hukuku Genel Hükümler Ders Notları” için 45 yanıt

Ders hocası Prof. Buz, dersi yeni tarihli Türk Borçlar Kanunu ve mülga Borçlar Kanununu karşılaştırarak anlatmıştır. Dolayısıyla notlarda karşılaştırmalı bir anlatım söz konusudur.

tam borçlarla başım beladayken denk geldiğim için inanılmaz mutlu oldum ..bu notlar gercekten muhteşem emeğine sağlık..cook teşekkürler:)

merhaba,
facebook ve twitter kullanıcıları için yayınlamışsın notlarını, notlarını yayınlaman güzel bir davranış, ben kullanamıyor olsam da eline sağlık

Hocam paylaşımın için çok teşekkürler İktisat 1.sınıf öğrencisiyim biz de Borçlar Hukuku dersi alıyoruz acaba bu notlar bizim gurup için aşırı olur mu ?

merhaba notunuzu daha önce indirmiştim fakat güncellemeden dolayı silindi tekrardan indiremiyorum yardımcı olur mususnuz? facebookta paylaşımda bulunuyorum ama yine de olmuyor??

Mail adresinize ulaşamadım. Doğru mail adresi yazarsanız, size ulaşacağım.

İyi günler bende linkleri kopyaladığım hâlde indiremedim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Merhabalar öncelikle ellerinize sağlık yorumlardan anladığım kadarıyla ortaya güzel bir şey çıkarmışsınız. Biz daha hocaya yetişemezken. .
ben de linki kopyalama ve paylaşmama rağmen notları alamadım. rica etsem e- postama mail olarak atabilir misiniz Furkan ? Şimdiden teşekkür ederim tekrar ellerinize sağlık.
[email protected]

ya kardeşim umutlandım notlar var diye büte kaldık(finale giremedim)
o notlar sayesinde geçen biri olma şansım var mı?
yoksa beta ya mı kaldık??

Notlarınızı zahmet olmaz ise gönderirseniz sevinirim.
Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Furkan Merhaba,
Vedat Hocanın notlarını gönderebilirsen çok memnun olurum.

Furkan Bey, değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Ders notlarınızı Eylül 2014 tarihinde kullanıma açacağım demişsiniz ancak ben nerede olduğunu bulamadım. Sizden ricam, facebook’ta size özel mesajla e-posta bilgilerimi yolladım. Notlarınızı e-mail ile gönderir misiniz?

Bana da gönderebilir misiniz Borçlar hukuku genel hükümler ders notlarınızı, şimdiden teşekkürler

Merhabalar, Borçlar ders notlarını mail atabilir misiniz ya da tekrar yayınlar mısınız?

ders notlarınızı internet sitesi üzerinden süresiz olarak kaldırmışsınız.Mümkünse e posta adresime notları atarsınız size minnettar olurum…

Hikayenin sonuna kadar her şey çok güzeldi lakin notların kaldırılmış olması .. Yardımcı olur musunuuuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir