Pen Scanner: Öğrenci ve akademisyenler için pratik bir araç

Kitaplarla, makalelerle ve diğer yazılı metinlerle yakından ilişkili olan öğrenci ve akademisyenler için pratik bir araçtan bahsedeceğim: Pen Scanner “Kalem tarayıcı” adı verilen bu kalemlerin  içerisinde mini bir resim işlemcisi bulunuyor. Mini bir tarayıcı. Bu sayede sizin kalemle taradığınız (üstünden geçtiğiniz) yerleri birebir Windows/Android/Mac ortamına aktarıyor. Bir başka anlatımla bu kaleme “digital highlighter” da diyebiliriz.…

Digital Highlighter - Pen Scanner

Kitaplarla, makalelerle ve diğer yazılı metinlerle yakından ilişkili olan öğrenci ve akademisyenler için pratik bir araçtan bahsedeceğim: Pen Scanner

“Kalem tarayıcı” adı verilen bu kalemlerin  içerisinde mini bir resim işlemcisi bulunuyor. Mini bir tarayıcı. Bu sayede sizin kalemle taradığınız (üstünden geçtiğiniz) yerleri birebir Windows/Android/Mac ortamına aktarıyor. Bir başka anlatımla bu kaleme “digital highlighter” da diyebiliriz. Önemli gördüğünüz yerleri digital highlighter’la üzerinden geçiyorsunuz, o da çizdiklerinizi dijital ortama aktarıyor.

Birçok marka tarafından üretilen bu kalemlerin yazılımlarının neredeyse tamamında Türkçe dil desteği de mevcut. Yabancı forumlarda bu kalemleri kullananlar yazılımsal hata oranının çok düşük olduğunu söylüyor.

Kalemi üreten birçok firma mevcut; ancak adı en çok geçen ikisinden bahsedeceğim bu yazıda. Daha fazlası için Google’da “pen scanner” aramasını yapabilirsiniz.

Penpower WorldPenScan BT

Üretilmiş kalem tarayıcılarının çoğunun dijital ortamla olan tek bağlantısı USB oluyor. İstisnai olarak bu ürün kablosuz bağlantıyla (Bluetooth) dijital ortama entegre edilebiliyor. WorldPenScan BT adlı bu ürünü, bluetooth bağlantısı sayesinde birçok platformda ayrıntılı bir kurulum gerektirmeden çalıştrabilirsiniz.

Ürün sitesinde, kalemin Windows/Mac/Android ortamlarında çalıştığı belirtilmiş. Ancak önemli bir kitle tarafından kullanılan iPad veya iPhone için üretilmiş bir uygulaması bulunmuyor.

Bluetooth destekli diğer bir ürün için C-Pen‘e bakabilirsiniz.

Scanmarker Pen Scanner

Scanner özellikli bir kaleme 199 dolar vermek istemeyenler için alternatif ürün Scanmarker’ın ürettiği Pen Scanner. Bu ürünle gelecek olan cd’yi yalnızca bir bilgisayara kurabiliyor ve kalemi yalnız o bilgisayarda kullanabiliyorsunuz. Üstteki ürünün aksine Scanmarker Pen Scanner, Windows ortamından başka bir yerde çalışmıyor.


Ürünün sitesindeki satış fiyatı $79.95.
Çalıştığı ortamlar: Yalnız Windows
Bağlantı: USB.

***

Bahsettiğim bu kalem tarayıcıların, verileri dijitalize etme işlevinin dışında çeviri işlemleri için de kullanılabilir.

Bir yanıt

  1. Gülben avatarı
    Gülben

    Furkan bey siz bu kalemlerden birini kullaniyor musunuz?Hangisini?memnun musunuz?Türkiyedeki bi markette bulma şansımız yok sanırım.Bir de siz hangi siteden sipariş edip aldınız