Pionen Datacenter: Wikileaks'in Hosting Firması

Diplomasi alanında ismini sık sık duyduğumuz Wikileaks, artık sadece yayınladığı belgeleriyle değil kendisine hosting hizmeti sağlayan Pionen Datacenter‘le de konuşulmaya başlandı. Soğuk savaş döneminde inşa edilen yerin 30 metre altında bulunan bu veri merkezi, hidrojen bombasına bile dayanacak güçte. Yarım metrelik metal kapıdan girilebilen merkez, aynı zamanda dışarıdan gelecek saldırılara karşı İsveç polislerince korunuyor. İçerisinde…

Diplomasi alanında ismini sık sık duyduğumuz Wikileaks, artık sadece yayınladığı belgeleriyle değil kendisine hosting hizmeti sağlayan Pionen Datacenter‘le de konuşulmaya başlandı. Soğuk savaş döneminde inşa edilen yerin 30 metre altında bulunan bu veri merkezi, hidrojen bombasına bile dayanacak güçte. Yarım metrelik metal kapıdan girilebilen merkez, aynı zamanda dışarıdan gelecek saldırılara karşı İsveç polislerince korunuyor. İçerisinde 2300 km fiber optik kablo bulunduran Pionen Data-Center, wikileaks’e hizmet verdiği için de gurur duyuyor.

Pionen Datacenter’in tasarımı dünyada eşi benzeri görülmüyor. Bu konuda dünyanın en iyi tasarımına sahip datacenter olarak kabul ediliyor. Ayrıca içerisinde soğuk savaş dönemine dair enerji sağlayıcı dizel motorlar ve ısıtma sistemi var. Bazı eşyalar da görsellik açısından saklanıyor.

Bu fotoğrafların 360°lik görüntülerine http://360.fotograf.nu/bahnhof/ adresinden ulaşabilirsiniz.