Kategoriler
Teknoloji

MathType: Matametik Formüllerini Word'de Yazmak

Özellikle matematik öğretmenlerinin işine yarayacak olan MatyType yazılımı matematikle ilgili bütün formülleri bünyesinde barındırıyor. Bununla kalmıyor; Word ve Office uygulamalarının bütün sürümleriyle (Office 2000, 2003, 2007) makro sayesinde çalışabiliyor. MathType, matematiksel formül yazımı konusunda en iyi yazılım olarak kabul ediliyor.

Eşitsizliklerden, matris-determinanta; üslü sayılardan, köklü ifadelere; trigonometriden, integrale, türevden limite kadar bütün formüllerinizi bu programda yazıp çıktı alabilirsiniz.

Programa ilk başladığınız zamanlarda formül yazmakta oldukça güçlük çekeceksiniz; ancak bir süre sonra kısayolları öğrenerek işin ustası olacaksınız.

Sürüm Bilgileri ve İndirme

MathType programının yapımcısı olan firma Design Science son olarak MathType 6‘yı geliştirdi. MathType 6, bünyesine en son Office 2007 ile uyumluluk modu eklenmiş ve bugları düzeltilmiş halde 2007 yılında piyasaya sürüldü.

mathtype-sshot

Programımız yüklenirken kısa kısa işinize çok yarayacak ipuçlarına bakalım:

Formül Yazma

  1. Programı kurduktan sonra; yeni bir Word belgesi açın. Girişte MathType makrosunun etkinleştirerek devam edin.
  2. Word araç çubukları bölümüne MathType menüsündeki Insert Inline Equation simgesine tıklayarak Word belgesine yeni formül girebilirsiniz.
  3. Açılan MathType penceresinde formülü yazıp pencereye kapatmak suretiyle Word’e tekrar dönebilirsiniz.

Biçimlendirme

  1. Matematik formülleri yazarken Style/Math yolunu, normal metinler içinse Style/Text yolunu kullanın.
  2. Fabrika ayarlarıyla standart olarak Times New Roman yazı tipi kullanılıyor. Ancak çoğunlukla formül yazımında Arial yazı tipi kullanılır. Stlye/Define… yolunu izleyerek Primary Font seçeneğini Arial yapabilir; Advanced sekmesine geçerek formüllerdeki italik stillendirmeyi kaldırabilirsiniz.
  3. Yazı tipinin büyüklüğü için Size/Define… yolunu kullanabilirsiniz.
  4. Kendinize göre biçimlendirmenizi yaptınız. Bu biçimlendirmeyi yine özel bir adla Prefences/Equation Prefences/Save to File… yolundan kaydedip; istediğiniz Word belgesi içerisindeki bütün formülleri bu biçimlendirmeye göre görüntüleyebilirsiniz.
  5. Kaydettiğiniz biçimlendirmeyi bir Word belgesindeki tüm formüllere uygulamak istiyorsunuz. Word belgenizi açın. Üst menüden(dosya, düzen, görünüm….) MathType/Format Equations‘a tıklayın. MathType preference file seçeneğini işaretleyin. Browse… butonuna tıklayarak kaydettiğiniz .eqp dosyayı yükleyin. Bir süre bekledikten sonra word içerisindeki bütün formüller belirlediğiniz biçime dönüşecek.

Kısayollar

Formül yazımını sadece klavye kullanarak; daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kullanacağınız şeylerin kısayollarını bilmek zorundasınız. Mesela Ctrl+Shift+E komutuyla normal metin yazımına geçebilir, Ctrl+_ komutuyla tekrar matematiksel formül yazım biçimine, dönebilirsiniz.

Özel işaretlerin üzerine gelerek status barda (pencerenin en altındaki küçük ve geniş bölüm) kısayolunu görebilirsiniz.

Kendinize özel klavye kısayollarını, Prefences/Customize Keyboard yolundan oluşturabilirsiniz.

“MathType: Matametik Formüllerini Word'de Yazmak” için 2 yanıt

MacBook kullanıyorum. Worlde eklediğim de süreli verdi ve başka birinin bilgisayarına attığımda denklemin üstüne tıkladığımda açılmadı nasıl düzeltebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir