Otomatik Türkçe Karakter Düzenleyici

TurkceKarakter.com sayesinde Türkçe karakterlerden dolayı bozulmuş bir metni otomatik düzenleyip, orjinal Türkçe’ye çevirebiliyor. Hemen bir örnek verelim. Ýkiz çocuklar karþýlýklý aðlaþýyorlardý. cümlesini İkiz çocuklar karşılıklı ağlaşıyorlardı. olarak değiştiriyor. Projenin sahibi Sinan İlyas‘ı kutlamak gerekir.. Aynı zamanda sitede çok değişik Türkçe Karakter Düzenleyici araçlarda bulunuyor. Hep birlikte inceleyelim. Türkçe adına böyle harika çalışmalar iyi ki var.…

TurkceKarakter.com sayesinde Türkçe karakterlerden dolayı bozulmuş bir metni otomatik düzenleyip, orjinal Türkçe’ye çevirebiliyor. Hemen bir örnek verelim. Ýkiz çocuklar karþýlýklý aðlaþýyorlardý. cümlesini İkiz çocuklar karşılıklı ağlaşıyorlardı. olarak değiştiriyor. Projenin sahibi Sinan İlyas‘ı kutlamak gerekir..

Aynı zamanda sitede çok değişik Türkçe Karakter Düzenleyici araçlarda bulunuyor. Hep birlikte inceleyelim.

 • Türkçe harfleri en yakın karşılıklarına dönüştür:
  Bu seçenek sayesinde içinde ş, ğ, ı gibi harfler bulunan metinleri s, g, i şeklinde çeviriyor. Yani Türkçe karakterlerden arındırıyor. Örnek: Şu küçük çocuk şişeleri kırmış cümlesini Su kucuk cocuk siseleri kirmis olarak değiştiriyor.
 • ı, Ğ, Ç gibi bozuk görünen Türkçe harfleri düzelt:
  Bazı zamanlarda mailinizi Türkçe karakterler bozuk bir şekilde gelebilir. Ki bu harfler ı, Ğ, Ç gibi değişik şekilleri alabilir. TurkceKarakter.com bunları da düzeltiyor. 
 • Ý, ý, Þ, þ, Ð, ð gibi bozuk görünen Türkçe harfleri düzelt: Yukarıdaki maddenin sadece işaretleri değişmiş hali. Örnek: Ýkiz çocuklar karþýlýklý aðlaþýyorlardý. cümlesini İkiz çocuklar karşılıklı ağlaşıyorlardı. olarak değiştiriyor. Aynı durum ÅŸ, ı, ÄŸ, ü, ö, ç garip şekilleri içinde geçerli.
 • > işaretlerini sil: Mailinize genellikle başında > işaretleriyle gelir. İşte bunu çok kolay bir şekilde silebiliyorsunuz.
 • Belirli sayıdaki karakterden uzun satırları böl:
  Metninizin genişliğini eğer belirli bir karakter sonrasında bölmek ve aşağı satıra geçirmek istiyorsanız bu özellik size göre.
 • Satır başlarındaki ve satır sonlarındaki boşluk karakterlerini sil: Bir metninizin her satırının başında veya sonunda boşluk karakterini silmeye yarar.
 • Tüm metni büyük/küçük harfe çevir: Size gelen metni ister hepsi küçük, ister hepsi büyük, isterse ilk harfleri büyük bir metne çevirin.

Türkçe adına böyle harika çalışmalar iyi ki var.

Bir güncelleme: Kuyruk Bilişim’in yaptığı benzer başka bir iş: Türkçe Karakter Düzeltme

2 yanıt

 1. Sinan İLYAS avatarı

  Bu yazıdan tesadüfen haberim oldu. Siteme göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim.

 2. Emin avatarı
  Emin

  Aslında buna çok daha güzel bir alternatif verebilirim http://turkceyaz.com genel olarak çok benziyor ama metne reklam eklemiyor ve Türkçe karakterleri daha doğru ekliyor.